Chcesz uwolnić się od kredytu frankowego?

Blog

Blog i Aktualności

Nowy Wyrok Sądu Najwyższego

Kolejne orzeczenie na korzyść konsumentów- tym razem to Sąd Najwyższy stanął po stronie kredytobiorców, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie frankowiczów Czego ona dotyczyła? Czytajcie dalej!

Konsumentowi udzielono kredytu indeksowanego w CHF. Z racji zadłużenia wynikającego z umowy, wynoszącego ponad 1 mln zł, bank wystosował wezwanie do zapłaty, a następnie pozew o zapłatę przeciwko kredytobiorcy. Powództwo uwzględnił Sąd Okręgowy we Wrocław, który po rozpatrzeniu sprawy wydał nakaz zapłaty.

Istotne jest, że konsumentowi nie doręczono ani przedmiotowego wezwania, ani też nakazu zapłaty, który opatrzono w klauzulę wykonalności po podwójnym awizowaniu. Kredytobiorca twierdził, iż o postępowaniu przeciwko niemu dowiedział się dopiero na skutek podjęcia czynności przez komornika. Bezskuteczne okazały się być podjęte przez niego starania, mające na celu uchylenie wydanego nakazu.

Prawomocne orzeczenie Sądu spotkało się z dezaprobatą Prokuratora Generalnego, który wniósł od niego skargę nadzwyczajną. Wskazano w niej, że Sąd wydał nakaz na podstawie umowy nieważnej, zawierającej postanowienia sprzeczne z ustawą.

Sam Sąd, rozpatrując sprawę nie zbadał umowy pod kątem jej ważności. Zwrócono uwagę, że konsumentom, jako stronie słabszej stosunku prawnego, przysługuje szczególna ochrona. Sąd z urzędu powinien był sprawdzić, czy dochodzone roszczenie nie jest bezprawne, czego jednak zaniechał w niniejszej sprawie. Na skutek zaniechania, kredytobiorcę pozbawiono prawa do rzetelnego i sprawiedliwego rozstrzygnięcia, a także zobowiązano do zapłaty znacznej kwoty pieniężnej!

Rozpatrując i uwzględniając wniesioną skargę, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone orzeczenie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Wyrok Sądu Najwyższego pozwala na uzyskanie rozstrzygnięcia zgodnego z prawem i zasadami moralnymi, uwzględniającego konieczność ochrony konsumenta, jako strony słabszej łączącego go stosunku prawnego z podmiotem profesjonalnym- bankiem.