Chcesz uwolnić się od kredytu frankowego?

Blog

Blog i Aktualności

Jak zawiesić płatność rat kredytu frankowego ?

Postępowanie zabezpieczające – czyli jak legalnie zaprzestać spłacać raty kredytu w trakcie trwania procesu sądowego?

Postępowanie zabezpieczające uregulowane jest w części drugiej kodeksu postępowania cywilnego (art. 730-757 k.p.c.). Stanowi ono przyśpieszone i odformalizowane postępowanie, w ramach którego wymagane jest uprawdopodobnienie (a nie udowodnienie):

i.                 Istnienia roszczenia podlegającego zabezpieczeniu,

ii.               Istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

Okoliczność, iż ww. przesłanki należy uprawdopodobnić oznacza, że nie jest konieczne zachowanie szczegółowych przepisów o postępowaniu dowodowym.

Odnosząc się do pierwszej z ww. przesłanek, aby roszczenie mogło zostać uznane za uprawdopodobnione, konieczne przede wszystkim jest przedstawienie przez uprawnionego takich twierdzeń faktycznych, z którymi wiąże się wystąpienie skutków prawnych. Podmiot dochodzący zabezpieczenia musi więc wykazać przy pomocy różnego rodzaju środków, że roszczenie procesowe mające podlegać zabezpieczeniu istnieje i nie jest pozbawione podstaw. 

W kontekście tzw. spraw frankowych, ocena uprawdopodobnienia roszczenia sprowadza się wyłącznie do zbadania treści zawartej umowy – podmiot uprawniony musi wykazać, iż istnieją uzasadnione podstawy do stwierdzenia, iż jest ona nieważna wskutek występowania w umowie postanowień niedozwolonych.

Art. 730[1] § 2 k.p.c. stanowi, że:

Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub znacznie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

W tzw. sprawach frankowych uwagę szczególnie warto poświęcić drugiej ze wskazanych w ww. przepisie okoliczności, a mianowicie uniemożliwieniu lub znacznemu utrudnieniu osiągnięcia celu postępowania w sprawie.

Skoro roszczenie Kredytobiorcy/czyni zostało uprawdopodobnione, a umowa kredytu frankowego może zostać uznana za nieważną, to dalsze spłacanie rat kredytu na podstawie potencjalnie nieważnych postanowień umowy sprzeciwia się celowi postępowania, jakim jest dążenie przez Kredytobiorców do uzyskania ochrony prawnej. Ponadto brak udzielenia zabezpieczenia mógłby spowodować szkodę po stronie Kredytobiorcy/czyni, a także konieczność wszczynania dalszych procesów.

Z kwestii technicznych, należy wskazać, że wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a nadto zawierać:

1)     wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia

2)     uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.

W tzw. sprawie frankowej udzielenie zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego o ustalenie nieważności umowy kredytu może polegać m.in. na:

i.                 wzajemnym unormowaniu praw i obowiązków stron na czas trwania postępowania poprzez zawieszenie obowiązku dokonywania przez Kredytobiorcę/czynię spłaty rat i innych należności określonych sporną umową kredytu

ii.                jednoczesnym zobowiązaniem Kredytodawcy do nieskładania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytu

iii.               oraz z jednoczesnym zakazaniem Kredytodawcy składania wniosku o wpis do rejestrów prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowe S.A. o zadłużeniu lub zaległościach z tytułu spłat umowy kredytu.

Ws. naszych Klientów wnioskujemy o udzielenie zabezpieczenia  od dnia wydania postanowienia o jego udzieleniu do dnia prawomocnego postępowania w sprawie.

Należy pamiętać, że wniosek o udzielenie zabezpieczenia może stanowić:

i.                 samodzielne pismo procesowe – wówczas jego złożenie podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł,

ii.                część innego pisma procesowego, np. pozwu – wówczas wniosek o zabezpieczenie nie podlega odrębnej opłacie.

Sądem właściwym do udzielenia zabezpieczenia jest co do zasady sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Jeśli sądu takiego nie można ustalić, właściwym jest sąd, w okręgu którego wykonane ma być postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia/ w braku tej podstawy lub gdy postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia może być wykonane w okręgu kilku sądów – sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie zgłoszony w toku postępowania rozpoznaje sąd tej instancji, w której toczy się postępowanie (wyjątkiem w tym zakresie jest sytuacja, gdy sądem tym jest Sąd Najwyższy – wówczas o zabezpieczeniu orzeka sąd I instancji).

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia (zawieszenie płatności rat) – warto złożyć nie tylko wtedy, gdy kapitał został w całości, ale także, gdy do spłaty pozostała pewna suma, bowiem również i takie wnioski, naszym zdaniem mają szansę na uwzględnienie (co potwierdzają postanowienia Sądów w prowadzonych przez nas sprawach).

Cieszymy się, że Sądy co raz częściej udzielają zabezpieczenia w tzw. sprawach frankowych – jest to dobra praktyka, która z pewnością przynosi ulgę wielu nieuczciwie potraktowanym przez banki Kredytobiorcom.